Prawdziwa historia „likwidacji” Gimnazjum w Lubinie
Po ostatniej sesji Rady Gminy w dniu 23.02.2015 roku, podczas której po raz kolejny z inicjatywy Wójta Tadeusza Kielana poddano pod głosowanie uchwałę o zamiarze likwidacji Gimnazjum w Lubinie, rozpoczęła się w „lokalnych mediach” intensywna kampania dyskryminowania i oczerniania 9 radnych Gminy Wiejskiej Lubin, którzy nie zagłosowali za przyjęciem tej uchwały, oraz rodziców uczniów Gimnazjum w Lubinie. Ponieważ kampania ta polega głównie na przekazywaniu społeczeństwu lokalnemu nieprawdziwych lub zniekształconych faktów i opinii, chcielibyśmy przedstawić prawdziwą historię „likwidacji” Gimnazjum w Lubinie.
Od momentu, kiedy po raz pierwszy w dniu 23.01.2015 r. w lokalnych mediach ukazała się informacja dotycząca zamiaru likwidacji gimnazjum, Rada Rodziców kilkukrotnie spotykała się z Wójtem próbując nakłonić go do odstąpienia od zamiaru likwidacji szkoły i umieszczenia dzieci i kadry pedagogicznej w placówce podległej Urzędowi Miasta Lubin. Wysuwanych było kilka propozycji ze strony Rady Rodziców – ta, która wydawała się najbardziej racjonalną w tej sytuacji, mówiła o przeniesieniu uczniów i grona pedagogicznego do budynku przy ul. Szpakowej 2 jako odrębnej jednostki oświatowej, której organem prowadzącym w dalszym ciągu pozostanie Gmina Wiejska. Jednak ta propozycja była przez cały czas odrzucana zarówno przez Wójta, jak i przez przedstawicieli Gminy Miejskiej bez podania żadnego konkretnego powodu tej odmowy.
Wobec takiej postawy Wójta, który od początku przedstawiał opcje likwidacji Gimnazjum w Lubinie i wcielenia jego uczniów i kadry pedagogicznej w struktury Gimnazjum nr 1 jako jedyną możliwą do realizacji, rodzice – nauczeni doświadczeniem, że do słów Wójta należy podchodzić z ograniczonym zaufaniem (obietnice wygłaszane podczas kampanii wyborczej, że nie będzie likwidacji gimnazjum), poprosili Wójta o złożenie pisemnych gwarancji proponowanych przez niego warunków funkcjonowania dzieci i nauczycieli w nowej placówce, czyli: utrzymanie dotychczasowej wielkości oddziałów klasowych, kontynuowanie procesu dydaktyczno-wychowawczego przeniesionych oddziałów przez dotychczasowych nauczycieli Gimnazjum Gminnego, gwarancji zatrudnienia kadry pedagogicznej Gimnazjum Gminnego do momentu zakończenia edukacji przez obecnych uczniów tej szkoły oraz powierzenie obecnemu dyrektorowi tej szkoły funkcji wicedyrektora.
Warto w tym miejscu dodać, że na żadnym z tych spotkań Wójt nie przekazał rodzicom informacji o tym, ze już w dniu 16.01.2015 r. wypowiedział umowę najmu budynku, w którym w chwili obecnej funkcjonuje Gimnazjum w Lubinie pomimo tego, że Urząd Marszałkowski, który jest właścicielem tego obiektu, niejednokrotnie deklarował chęć dalszej współpracy w tym zakresie i te deklaracje w dalszym ciągu podtrzymuje.
Przedstawiciele Rady Rodziców byli obecni także na wszystkich sesjach Rady Gminy, na których poruszany był problem Gimnazjum w Lubinie. Niejednokrotnie spotykali się z radnymi Gminy Wiejskiej Lubin przedstawiając im swoje stanowisko w sprawie zamiarów Wójta odnośnie ich szkoły, oraz przekonując ich do odstąpienia od zamiaru likwidacji tej placówki. Efektem tych rozmów był wynik głosowania nad uchwałą o zamiarze likwidacji zarówno podczas sesji w dniu 16.02.2015 jak i 23.02.2015 roku. To dzięki staraniom przedstawicieli Rady Rodziców i na ich prośbę 9 radnych uznało, że szkoła zasługuje na to, aby dalej funkcjonować, rozwijać się, kształcić świadomych obywateli, którzy w tej szkole mają możliwości wszechstronnego rozwoju pomimo „małych klas, wąskich korytarzy, braku sali gimnastycznej, świetlicy pełniącej jednocześnie funkcję stołówki….”
Radni z klubu „Razem dla Gminy Lubin” jako jedyni wysłuchali głosu mieszkańców gminy, których problem dotyka w stopniu najwyższym – głosu rodziców i dzieci uczęszczających do Gimnazjum Gminnego, podzielili ich stanowisko i nie ulegli wątpliwej argumentacji Wójta.
A Pan Wójt….w dalszym ciągu szuka sposobu na przekazanie uczniów w wieku gimnazjalnym Gminy Wiejskiej Lubin do szkół miejskich, a co za tym idzie – środków finansowych z kasy Gminy Wiejskiej do kasy Gminy Miejskiej. Efektem tego działania są ogłaszane w lokalnych mediach przez Wójta bezpodstawne informacje, że na mocy uchwały Rady Miasta z 2011 roku szkołami obwodowymi na poziomie gimnazjalnym dla uczniów z Gminy Wiejskiej są Gimnazjum nr 1 i 4. Pan Wójt posunął się tak daleko, że forsuje rozwiązania niezgodne z obowiązującym prawem zapominając, że w 2013 roku Rada Gminy wyznaczyła obwód dla wszystkich uczniów z terenu Gminy Wiejskiej przypisując go do Gimnazjum Gminnego i ta uchwała jest nadal obowiązującą. Gimnazjum w Lubinie nie jest szkołą postawioną w stan likwidacji, w dalszym ciągu jest szkołą obwodową (obwód jest bowiem przypisany do konkretnej szkoły a nie do jej siedziby) i zgodnie z prawem Wójt powinien ogłosić do niej kolejny nabór na rok szkolny 2015/2016 znajdując dla niej jednocześnie nową lokalizację.
Problem lokalizacji Gimnazjum w Lubinie rzeczywiście istnieje. Ale to nie radni z klubu „Razem dla Gminy Lubin” ani rodzice uczniów Gimnazjum w Lubinie są jego sprawcami. Problem ten Wójt Tadeusz Kielan stworzył sobie sam wypowiadając umowę najmu budynku przy ul. M. Skłodowskiej-Curie już w połowie stycznia br. bez żadnych konsultacji z radnymi czy rodzicami a następnie oczekując, że to właśnie te grupy zaproponują mu konkretne możliwości jego rozwiązania.
Rodzicom zależało przede wszystkim na tym aby w ramach współpracy pomiędzy gminami, która miała rozwijać się kiedy wójtem zostanie Tadeusz Kielan, miasto znalazło wolny budynek i wydzierżawiło go Gminie Wiejskiej na samodzielnie funkcjonującą jednostkę oświatową. Czy to zbyt wygórowane oczekiwania wobec Wójta, który wszedł na swoje stanowisko z hasłem „ROZWÓJ WSPÓŁPRACY POMIĘDZY GMINAMI!” na ustach??
Jak na razie to ta wzajemna współpraca pomiędzy Panem Wójtem a Prezydentem Miasta Lubin polega na tym, że zadania własne, które ma obowiązek wykonywać Gmina Wiejska, są przekazywane do Gminy Miejskiej. Tak się dzieję z komunikacją autobusową, za którą będziemy płacić miastu, tak się dzieje z urzędnikami naszej gminy, którzy są zwalniani z pracy a ich obowiązki przejmą urzędnicy z miasta, tak się dzieje z gminnym gimnazjum, KTÓRE WÓJT CHCE ZLIKWIDOWAĆ, aby za nasze dzieci płacić Gminie Miejskiej koszty ich utrzymania. Gimnazjum jednak – decyzją radnych z klubu „Razem dla Gminy Lubin” – nie zostało zlikwidowane. Pozostaje zatem do rozwiązania kwestia jego lokalizacji od 1 września 2015 roku.
Pomimo, że Pan Wójt poprzez swoje działania bez konsultacji z pozostałymi stronami i chęci prawdziwego dialogu z uczestnikami tego problemu czyli dziećmi, rodzicami, „sam nawarzył sobie piwa”, radni klubu „Razem dla Gminy Lubin” nadal podtrzymują swoje stanowisko i chęć współpracy w rozwiązaniu tego problemu dla dobra dzieci uczęszczających w chwili obecnej do gimnazjum gminnego, ich rodziców, a także wszystkich mieszkańców gminy, którzy w przyszłości dokonując wyboru szkoły dla swoich dzieci mogą mieć prawdziwą alternatywę dla szkół miejskich w postaci gimnazjum gminnego, które jest szkołą przyjazną dla ucznia, doskonale wyposażoną, posiadającą zaangażowaną kadrę pedagogiczną.
Bez względu na to jak bardzo będziemy niszczeni i obrażani w mediach przez naszych przeciwników naszym zadaniem jest słuchanie tych, których problem dotyczy, bo to ich stanowisko jest najważniejsze i ich decyzja powinna być wysłuchana.
tekst opracowany przez:
Rada Rodziców Gimnazjum Gminnego w Lubinie
przy udziale Klub Radnych „Razem dla Gminy”