tekst opracowany przez Radę Rodziców Gimnazjum Gminnego w Lubinie wyjaśniający obecną sytuację tej placówki oświatowej
KURATORIUM OŚWIATY NEGATYWNIE O LIKWIDACJI GIMNAZJUM GMINNEGO
Po ostatniej sesji Rady Gminy w dniu 23.02.2015 roku, podczas której po raz kolejny radni z klubu „Razem dla Gminy Lubin” odrzucili uchwałę o zamiarze likwidacji Gimnazjum w Lubinie, wójt poinformował lokalną społeczność, iż swoją decyzją radni ci „stworzyli mu duży problem, który on teraz będzie musiał rozwiązać” i w dalszym ciągu będzie starał się rozmawiać ze wszystkimi, którzy zaproponują mu odpowiednie wyjście z zaistniałej trudnej sytuacji.
Poniżej zatem kilka faktów dotyczących działań, jakie podjęliśmy we współpracy z Radą Rodziców w tym temacie:
Dzięki staraniom i zaangażowaniu radnej p. Barbary Skórzewskiej Przewodniczącej Komisji Oświaty z klubu radnych „Razem dla Gminy Lubin” w dniu 13.03.2015 przedstawiciele Rady Rodziców wraz z p. Skórzewską spotkali się we Wrocławiu z Dolnośląskim Kuratorem Oświaty, p. Beatą Pawłowicz aby w bezpośredniej rozmowie naświetlić jej trudną sytuację szkoły, która jest wynikiem nie do końca zgodnych z prawem działań wójta, oraz prosić o wsparcie ze strony Kuratorium w swoich działaniach.
W trakcie tego spotkania Rada Rodziców wraz z radną p. Barbarą Skórzewską uzyskała następujące informacje:
• potwierdzenie, iż zgodnie z Ustawą o systemie oświaty Gimnazjum w Lubinie nie jest szkołą postawioną w stan likwidacji, co oznacza, że w dalszym ciągu funkcjonuje jako szkoła obwodowa dla uczniów z terenu Gminy Lubin, a co za tym idzie wójt ma obowiązek ogłoszenia naboru dla kolejnego rocznika pierwszoklasistów. Bez względu na liczbę chętnych, jaka zgłosi się w trakcie tego naboru, szkoła ma obowiązek utworzenia klasy pierwszej (nawet jeśli będzie to zaledwie kilka osób)
• informację, że działania wójta polegające na:
o wypowiedzeniu umowy najmu budynku,
o poinformowaniu rodziców o likwidacji szkoły z dniem 31 sierpnia 2015 roku listami poleconymi,
o promocji szkół miejskich bez uwzględnienia gimnazjum gminnego wśród szóstoklasistów Gminy Lubin,
są działaniami bezprawnymi gdyż nie uzyskał on upoważnienia do ich podjęcia ze strony Rady Gminy, która jest jedynym organem uprawnionym do wszczęcia procedury likwidacyjnej szkoły, a Rada gminy dwukrotnie odrzuciła przedstawioną przez wójta uchwałę intencyjną o zamiarze likwidacji gimnazjum gminnego
• organizacja procesu edukacji w gminie na poziomie podstawowym i gimnazjalnym należy do zadań własnych obowiązkowych jednostki samorządu terytorialnego.
Gmina ma obowiązek zapewnienia swoim mieszkańcom edukacji w szkołach podstawowych i gimnazjalnych. Nie może scedować tego obowiązku na inną jednostkę samorządu terytorialnego (w tym przypadku – Gminę Miejską). I w tym kontekście likwidacja jedynego gimnazjum w Gminie Wiejskiej jest niezgodna z obowiązującym prawem.
Rada Rodziców złożyła na ręce Kuratora Dolnośląskiego skargę na dotychczasowe działania wójta w sprawie Gimnazjum w Lubinie. Pismo o identycznej treści Rada Rodziców zamierza wystosować również do Wydziału Nadzoru Urzędu Wojewódzkiego we Wrocławiu z prośbą o zajęcie stanowiska i podjęcie odpowiednich działań wobec bezprawnych poczynań wójta.
Udzielając wsparcia działaniom Rady Rodziców radni z klubu „Razem dla Gminy Lubin” poinformują także ze swojej strony odpowiednie instytucje sprawujące nadzór i kontrolę o zaistniałych działaniach wójta podejmowanych bez żadnych konsultacji oraz upoważnienia ze strony organu do tego uprawnionego czyli Rady Gminy Lubin.
Rada Rodziców Gimnazjum Gminnego w Lubinie